X
تبلیغات
MOHSEN AZAD - قارچ شناسي پزشكي

قارچها جزو گياهان محسوب مي شوند، ولي فاقد اجزاي گياه مثل ريشه، ساقه، گل وغيره هستند؛ به عفونتهايي که بر اثر رشد ونمو قارچهاي ميکروسکوپي در انسان و حيوان ايجاد مي شود بيماريهاي قارچي مي گويند و به ضايعاتي که توسط قارچها در نسوج کراتين دار پوست، ناخن و موايجاد مي گردد بيماري قارچي پوست گفته مي شود. پوست دستگاه پوششي بدن محسوب مي شود و با دارا بودن سطح متوسطي حدود 2متر مربع، يکي از بزرگترين اعضاي بدن است. بخشهاي ديگر اين دستگاه مو، ناخن و غشاي مخاطي هستند. پوست متشکل از دو لايه اصلي است؛ فوقاني ترين لايه آن روپوست(اپيدرم) بوده که سطح پوست را تشکيل مي دهد و متشکل از سلولهاي مرده است به طوري که هر فرد حدود 30 هزار عدد از اين سلولها درهر دقيقه ريزش مي کنند. با اين وجود سلولهاي زنده پوست هميشه در قسمت زيرين تر روپوست توليد شده تا جايگزين اين سلولها شوند. درزير روي پوست، ميان پوست(درم) قرار گرفته که حاوي عروق خوني، انتهاهاي عصبي وغدد مي باشد. لايه اي از چربي در زير درم قرار مي گيرد و به عنوان يک عايق، ضربه گير و منبع انرژي عمل مي کند. پوست يک سد دفاعي کاملاً مؤثر در برابر ميکروارگانيسمها و مواد مضر ايجاد مي کند، اما اين سد زماني بيشترين تأثير را دارد که سطح آن دست نخورده باقي ماند. زخمها ممکن است عفوني شوند و به باکتريها و قارچهايي که بعضي از آنها در سطح پوست زندگي مي کنند اجازه عبور از اين سد دفاعي را بدهند که از جمله آن کچلي و عفونت قارچي پوست است.

بيماريهاي قارچي پوست


خلاصه: بيماري هاي قارچي پوست دسته اي از بيماري هاي عفوني پوست هستند که معمولا در فصل گرم سال به دليل تشديد تعريق، شيوع بيشتري دارند، بنابراين يکي از راههاي پيشگيري از بيماريهاي قارچي، کنترل تعريق و تماس کم با رطوبت زياد مي باشد. قارچ هاي شايع پوستي معمولا باعث درگيري لايه هاي سطحي پوست مي شوند و به قسمتهاي عمقي گسترش پيدا نمي کنند و به شکل هاي مختلفي تظاهر پيدا مي کنند که پزشک معالج برحسب علايم باليني وآزمايش قارچ، مي تواند اين بيماري ها را به راحتي تشخيص دهد. در ناحيه سر، اين ضايعات باعث ريزش مو به صورت لکه اي و پوسته ريزي سر مي شوند. درناحيه بدن، اين ضايعات قرمز، حلقوي، مسطح، پوسته دار و داراي حاشيه مشخص هستند. درناحيه ريش، اين ضايعات باعث تشکيل نواحي خارش دار و پوسته دار در زير موهاي ريش مي شوند. در ناحيه پا، اين ضايعات به صورت بثورات پوسته دار خيس -که گاهي تاول دار و خارش دار هستند -بروز مي کنند. در ناحيه ناخن ها، اين عفونت باعث ضخيم شدن، زرد و کور شدن ناخن ها همراه دلمه بستن لبه آزاد ناخن ها مي شود که علل عفونت قارچي با يک يا چند نوع قارچ از پنج نوع قارچ سبب بيماري هستند.عوامل افزايش دهنده خطر ابتلا به بيماريهاي قارچي پوست شامل زندگي در جمعيت زياد، تماس با حيوانات آلوده، ضعف دستگاه ايمني ناشي از بيماري ها يا مصرف برخي داروها مي باشند که موجب ايجاد رطوبت و ساييدگي مزمن پوست مي شود.

شرح و جزئيات: عفونت قارچي پوست از طريق تماس فرد به فرد يا تماس با اشياي آلوده نظير حوله، کفش يا حمام منتقل مي شود. کچلي ممکن است ناحيه سر، بدن، کشاله ران، ناخن ها، پا و ريش را درگير سازد. اين بيماري هم در کودکان و هم در بزرگسالان ديده مي شود و در جنس مذکر شايعتر است.ادامه مطلب
تاريخ : پنجشنبه 1392/11/10 | 11:26 AM | نویسنده : محسن آزاد |

هیستوپلاسموزیز، یک عفونت قارچی درون سلولی مربوط به سیستم رتیکواندوتلیال بوده که دارای گسترش جهانی است. این عفونت از طریق استنشاق کنیدیوم های قارچی دو شکلی Histoplasma capsulatum ایجاد می گردد. قارچ مزبور از خاک های آلوده به فضولات مرغ، سار و خفاش به آسانی جدا می شود.

دو واریته از قارچ Histoplasma capsulatum شناسایی شده اند، یکی از آنها مربوط به واریته Capsulatum بوده که معمول ترین عامل بیماری هیستوپلاسموزیز است و دیگری واریته duboisii است که نوع آفریقایی قارچ مزبور می باشد. دو واریته مزبور، دارای حالت رشته ای (ساپروفیتی) یکسانی بوده ولی شکل مهاجم آن ها که به صورت مخمری است از یکدیگر تفاوت دارد.

تظاهرات بالینی

حدود 95 درصد از عفونت های هیستوپلاسموزیز خفیف، تحت حاد و یا خوش خیم بوده ولی 5 درصد مابقی، به صورت بیماری های ریوی پیشرونده مزمن، بیماری پوستی یا سیستمی مزمن و یا بیماری سیستمی حاد کشنده بروز می کند. کلیه مراحل این بیماری شبیه به سل می باشد.

تشخیص آزمایشگاهی

نمونه های بالینی: تراشه های پوست، خلط و مایعات حاصل از شستشوی برونش ها، مایع مغزی- نخاعی، مایع جنب و خون، مغز استخوان، ادرار و بیوپسی بافتی از اندام های احشایی گوناگون.

مشاهده مستقیم: بررسی میکروسکوپی تراشه های پوستی با پتاس 10 درصد، جوهر پارکر یا کالکوفلئور سفید، مشاهده میکروسکوپی رسوبات حاصل از سانتریفوژ ترشحات و مایعات بدن با پتاس 10 درصد، جوهر پارکر یا کالکوفلئور سفید. رنگ آمیزی برش های بافتی با پریودیک اسید شیف، گروکوت متنامین سیلور یا گرم. در این مورد، هیستوپاتولوژی می تواند بسیار سودمند باشد.

تفسیر

مشاهده اشکال مخمری شکل در نمونه بالینی از اهمیت زیادی برخوردار است.

کشت: می توان نمونه های بالینی را در محیط های آزمایشگاهی مانند سابورو دکستروز آگار و Brain Heart infusion Agar با 5 درصد خون گوسفند کشت داد.

تفسیر

کشت مثبت از هر یک از نمونه های بالینی باید جدی تلقی شود. بایستی توجه داشت که محیط های کشت محتوی کلنی قارچی هیستوپلاسما کپسولاتوم در آزمایشگاهها بسیار خطرناک بوده و می بایستی در شرایط کنترل شده، قارچ مزبور را مورد مطالعه قرار داد.

سرم شناسی: آزمون های ایمیونودیفیوژن و یا تثبیت کمپلمان برای شناسایی آنتی بادی ها در تشخیص هیستوپلاسموزیز بسیار سودمند است.

شناسایی: گاهی قارچ هیستوپلاسما شباهت زیادی با گونه های Sepedonium وChrysosporium داشته که برای جلوگیری از این تداخل، کلنی قارچ را در دمای 37 درجه سانتیگراد قرار داده و در صورت مشاهده حالت مخمری می توان آن را شناسایی کرد.ادامه مطلب
تاريخ : یکشنبه 1392/11/06 | 11:20 AM | نویسنده : محسن آزاد |

نمونه برداری
آزمایش مستقیم
تهیه گسترش و رنگ‌آمیزی
کشت
تست‌های سرولوژی
تست‌های بیولوژیک
تلقیح به حیوانات حساس آزمایشگاهی

نحوه نمونه برداری در ضایعات مختلف قارچی و بررسی انواع نمونه های قارچی

همان طور که در ادامه خواهید دید تنوع نمونه ها در قارچ شناسی زیاد است و نمونه ممکن است از هر قسمتی از بدن گرفته شود .


نمونه هاي سطحي

مو، قطعات ناخن، پوست
پوشش وزیکولها و تاولها
پوسته‌های ریز و شوره
تراشهای جلدی

چرک ضایعات عمقی‌تر

ضایعات باز یا بسته و مسدود جلدی
آبسه‌های عمقی بدن مانند آبسه‌های چرکی شده آپاندیس

بیماریهای عمومی شونده


خون محیطی (در هیستوپلاسموزیس)
مایع نخاع (در کریپتوکوکوزیس)
پونکسیون مغز استخوان و یا غدد لنفاوی و یا بیوپسی اعضاء درونی بدن

بیماریهای قارچی ریه

خلط
شستشوی برنش و یا بیوپسی جدار آن بوسیله برونکوسکوپی

ساير نمونه ها


ترشح واژن (در کاندیدیازیس)
ادرار
مدفوع و ...


آماده سازي بيمار قبل از نمونه گيري

فرد نمونه گیر در آزمایشگاه قارچ شناسی باید قبل از نمونه گیری درخواست های زیر را بیمار داشته باشد در غیر این صورت تشخیص اشتباه و یا غیر ممکن خواهد بود . برای نمونه اگر فرد قبل از ازمایش از کرم استفاده کرده باشد باعث پوشانیده شدن ضایعه شده و در زیر میکروسکوپ چیزی دیده نخواهد شد. بنابراین اگر به چنین شرایطی برخوردید باید نمونه گیری را چندذ روز بعد دوباره انجام داد.ادامه مطلب
تاريخ : جمعه 1392/11/04 | 11:8 AM | نویسنده : محسن آزاد |

انواع بیماریها بسته به شروع و طول مدت آن (حاد یا مزمن) طبقه بندی شده اند.

خصوصیات مکانیکی شامل رنگ (اریتیماتوز/ آتروفیک) و محل (denture stomatitis/ median rhomboid glossitis).

کاندیدیاز یس مولتی فوکال (Angular Cheilitis) و نقص ایمنی میزبان (مبتلایان به HIV) می باشند.

کاندیدا به طور مشخص یک عامل عفونتهای فرصت طلب است که برای تهاجم و تخریب بافت کمتر تخصص یافته است.

کاندیدیازیس حاد با غشاء کاذب (برفک):

- نوعی از عفونتهای دهانی است که توسط کاندیدیا ایجاد می شود.

- این ضایعه یک عفونت سطحی مربوط به لایه های خارجی اپی تلیوم بوده و باعث ایجاد پلاکهای سفید به هم پیوسته (patchy) یا خالهایی روی سطح مخاط می شود.

تشخیص برفک غالباً بر پایه ظاهر ضایعه می باشد. پلاکها با سایش یا خراشیدن معمولاً باعث ایجاد ناحیه اریتما (قرمزی) یا حتی زخم کم عمق می شود.

اگر تشخیص قطعی نبود یک اسمیر که معرف Yeast میسلین است کمک کننده میباشد.

وقتی تعداد ارگانیسمهای کاندیدا در حفره دهان به طور مشخص افزایش یابد برفک در همة سنین بروز خواهد نمود

برفک در نوزاد:

- ضایعات به صورت لکه (Patch) های سفید نرم چسبنده روی مخاط دهان دیده می شوند.
- ضایعات داخل دهانی بدون دردند و یا براحتی برداشته می شوند.

در بزرگسالان:

- التهاب، اریتم و نواحی دردناک قرمز اغلب دیده می شود.
- ضایعات مرواریدی سفید شبیه پلاک و گاهی نسبتاً کمرنگ وجود دارند.
- تمام سطوح مخاط ممکن است درگیر شوند و اریتم یا نواحی سفید معمولاً در زیر دنچرهای پارسیل یا کامل پیشرفت می کند.

(مناطقی از مخاط دهان که نظافت خودبخود در آنها کمتر اتفاق می افتد بیشتر درگیر می شوند. )
- بیماران با نقص ایمنی

تذکر:

برخی افراد مزه بد و کاهش حس چشایی را به عنوان ضایعه اولیه بیان می کنند.

احساس داغی در دهان و گلو به دنبال ظهور ضایعات سفید با غشاء کاذب ایجاد می شود.( این علائم به خصوص در بیمارانی که آنتی بیوتیکهای وسیع الطیف دریافت می کنند دلالت بر وجود برفک یا بقیه انواع کاندیدیاز دهانی است. )

قارچهای شبه مخمر (Yeast Like) که باعث ایجاد برفک و بقیه تظاهرات کاندیدیاز می شوند در دو نوع شبه مخمر (Yeast Like) و میسلیایی در حفره دهان وجود دارد.

نکات قابل توجه در ناقلین سالم:

- پاپیلای سطح پشتی زبان محل ابتدایی کلونیزاسیون این ارگانیسم در حفره دهان ناقلین سالم دارای دندان است.
- حالت ناقل بدون نشانه با عواملی از قبیل وضعیت ایمنی میزبان، نوع کاندیدا، شرایط دهانی، سیگار کشیدن، استفاده متناوب از آنتی بیوتیکها و بهداشت عمومی میزبان ارتباط دارد.
- حالت ناقل در افراد دیابتی و استفاده کننده های پروتزهای متحرک با بهداشت پایین بیشتر شیوع دارد.

عوامل زمینه ساز (Predisposing Factors):

1) تغییرات مشخص در فلور میکروبی دهان (استفاده از آنتی بیوتیکها بخصوص وسیع الطیف ، استفاده بیش از حد از دهان شویه ضد باکتری یا زروستومیا)
۲) التهاب موضعی (دنچرها ودستگاههای ارتودنسی)
۳) تجویز کورتیکو استروئیدها (استنشاقی و عوامل موضعی بیش از سیستمیک سبب ایجاد کاندیدیازیس می‌شود)
۴) بهداشت ضعیف دهان
۵) بارداری
۶) نقص ایمنی

الف) مادرزادی یا مربوط به دوران کودکی (کاندیدیاز جلدی مخاطی مزمن خانوادگی سندرم کاندیدیازیس اندوکرینی و عدم بلوغ ایمنی دوران کودکی )
ب) انواع اکتسابی یامربوط به بزرگسالان (دیابت، لوسمی، لنفوما و ایدز)
ج) مربوط به کارهای پزشکی (شیمی درمانی سرطان، پیوند مغز استخوان (رادیاسیون سر و گردن)
۷) نقص در هضم و جذب

نکته:

• شدت و سرسختی عفونت کاندیدا در مقابل درمان بیشتر به محل درگیری و به عوامل زمینه ساز وابسته است ولی این صلاحیت ایمنی میزبان است که در نهایت معین می کند که پاک سازی، کلونیزاسیون یا کاندیدیازیس ، کدامیک رخ می دهد.

کاندیدیاز آتروفیک حاد:

به صورت مخاط دردناک همراه با لکه (Patch) های قرمز آتروفیک یا خطوط اریتماتوز نمایان می شود که با حضور حداقل ضایعات سفید با غشاء مخاطی که در برفک دیده می شود همراه می گردد.

- افرادی که با آنتی بیوتیکهای وسیع الطیف درمان شده اند. پس از درمان نشانه های سوختگی دهانی، مزه بد یا زخم گلو دارند.

- افرادی که آنمی فقر مزمن آهن دارند باید مورد توجه قرار گیرند.

کاندیدیاز آتروفیک مزمن:

کاندیدیاز آتروفیک مزمن شامل:
۱) زخم دهانی وابسته به دنچر
۲) Cheilitis گوشة لب
۳) Median rhomboid glossitis

1) زخم دهانی وابسته به دنچر Denture Stomatitis / Denture Sore Mouth:
بصورت یک التهاب منتشر در نواحی ماگزیلاری زیر دنچر آشکار میشود و اغلب (۱۵تا۶۵ درصد موارد ) همراه با Angular Chelitis  میباشد

• مرحله اول:

- زخم دهانی ناشی از دنچر شامل تعدادی پتشی کامی است.

• مرحله دوم:

- ایجاد اریتم با پراکندگی بیشتر که قسمت اعظم مخاط پوشیده شده را درگیر می کند.

• مرحله سوم:

- پیشرفت گرانولاسیون بافتی یا ندولاریتی (هایپرپلازی پاپیلاری) می گردد که معمولاً نواحی مرکزی کام سخت و ریجهای آلوئولر را درگیر می کند.

نکته:

- اگر ضایعات بیش از یکسال باقی مانده باشند، حتی پس از درمان ضایعة پاپیلو ماتوز اصلی تحلیل نمی‌رود.

- زخم دهانی حاصل از دنچر بندرت در زیر دنچر فک پایین یافت می شود.

- لاینرهای نرم به عنوان عامل افزایش استعداد ابتلا به کاندیدیاز مطرح می باشد.

توصیه:

- شتسشوی وسایل با یک محلول رقیق شده (۱۰ درصد) وایتکس خانگی، خیساندن آن در اسید بوریک یا کرم نیستاتین قبل از قرار دادن دنچر باعث کاهش میزان مخمر (Yeast) می شود.

- ضد عفونی وسایل بخش مهمی از درمان زخم دهانی حاصل از دنچر می باشد.
۲) Angular Cheilitis:

این اصطلاحی است که برای عفونتهایی که شکافهای لب را درگیر می کنند به کار می رود. این ضایعه اکثر موارد همراه با وجود کاندیدا می باشد. و به درمان ضدقارچی جواب می دهد و همراه آن استوماتیت مربوط به دنچر نیز وجود دارد.

نکته:

- angular cheilitis در بیماران با دندانهای طبیعی غیر معمول است.

- سایر فاکتورهای اتیولوژیک شامل کاهش VD، نقص تغذیه ای، دیابت، نوترپنی و ایدز به همراه عفونت با استافیلوکوک و استرپتوکوک بتا همولیتیک موجب پرلش (Perlech) یا cheilitis می‌شود. ضایعه دسکوامه گسترده تری روی عرض کلی لب اثر می کند و بعضی اوقات به پوست مجاور گسترش می یابند.

۳) Median Rhomboid Glossitis:

به صورت لکه های (Patch) اریتماتوز پاپیلاری آتروفیک که در ناحیة مرکزی پشت زبان هستند مشخص می شود.

هنگامی که این ضایعات ، ندولاریته بیشتری پیدا می کنند Median Rhomboid glossitis ها یپوپلاستیک نامیده می شود.

کاندیدیاز چندکانونی مزمن:

بیشتر در افراد زیر دیده می شود:

- افراد دارای دنچرهای نامناسب

- ایمنی سرکوب شده

- مصرف کنندگان دخانیات

این بیماری ممکن است با نواحی متعدد کاندیدیاز مزمن آتروفیک ظاهر شود. این امر موجب تغییراتی بر روی سطح پشتی زبان، خط میانی کام سخت، نواحی شکافدار و سطوح مخاطی زیر دنچر می شود.

درمان کاندیدیازیس دهانی :

• حذف عوامل زمینه ساز

• انواعی از تجویزهای موضعی و سیستمیک هم اکنون بعنوان مکمل آنتی بیوتیکهای پلی ان، ضدقارچ قدیمی مانند نیستاتین و آمفوتریسین B موجود میباشد. مشتقی از ایمیدازول مانند کلوتریمازول برای استفاده موضعی در دسترس است.

• درمان سیستمیک شامل استفاده از هریک از این سه دارو میباشد: کتوکونازول، ایتراکونازول و فلوکونازول

• درموارد مقاوم ممکن است به درمان ثانویه نیاز باشد.

• نیستاتین به فرم کرم نیز میتواند مستقیما روی دنچر یا در کناره های زبان استفاده شود .

• بیمارانی که دارای عوامل زمینه ساز مانند زروستومیا و نقص ایمنی غیر قابل حذف هستند ممکن است نیازمند درمانهای مداوم برای جلوگیری از عود مجدد باشند.

• مصرف ماست ۲ تا ۳ بار در هفته و رعایت بهداشت دهان نیز مفید است بخصوص اگر عوامل زمینه ساز اساسی قابل حذف باشند.تاريخ : یکشنبه 1392/08/26 | 11:54 AM | نویسنده : محسن آزاد |
آسپرژیلوس ها جز آسکومیست ها می باشد. دارای میسلیوم همراه با تیغه میانی است، از جمله قارچ های ساپروفیت و فرصت طلب می باشد، که اسپور آن در هوا پراکنده بوده و باعث آلودگی محیط کشت، مواد غذایی، سبزیجات، میوه جات، دارو های سر باز، کیسه های دیالیز و دستگاه های تهویه هوا می باشد.

این قارچ قادر است در افرادی که از نظر ایمنی ضعیف هستند بیماری ایجاد کند، بیش از 800 گونه آسپرژیلوس شناخته شده است که فقط چند گونه ی آن قادر هستند در افراد ایجاد بیماری کند. آسپرژیلوس از جمله قارچ های مهم آلرژی زا می باشد و می تواند  در افرادی که دارای زمینه آلرژی هستند ایجاد بیماری های آرژیک کند.

از مهم ترین گونه های آسپرژیلوس می توان آسپرژیلوس فلاووس، فومیگاتوس، نایجر، تریوس،

نیدولانس و رسترکتیوس را نام برد.

آسپرژیلوس از نظر ساختمانی دارای میسلیوم با تیغه میانی، کونیدیوفور، وزیکول، استریگما و کونیدیا می باشد که استریگما در برخی گونه ها یک ردیف و در برخی گونه ها دو ردیفی می باشد.

 

 

آسپرژیلوس نایجر:

از نظر ماکروسکوپی دارای کلنی کرکی و سیاه رنگ می باشد. از نظر ماکروسکوپی دارای میسلیوم با دیواره عرضی می باشد، کنیدیوفور دارد که در انتها به یک وزیکول کروی ختم می شود. بر روی وزیکول دو ردیف استریگما قرار دارد که دور تا دور وزیکول را پوشانده است، بر روی استریگما کونیدی های سیاه رنگ قرار دارد که این کونیدی ها دارای خار هستند.

مهم ترین وجه تشخیص آسپرژیلوس نایجر:

1-رنگ سیاه کلنی

2-وزیکول کاملا گرد

3-استریگما که کاملا دور تا دور وزیکول

4-رنگ سیاه خود قارچ در زیر میکروسکوپ

5-کونیدی خار دار

 

آسپرژیلوس فومیگاتوس:

جز قارچ های ساپروفیت است. می تواند در افرادی که ایمنی ضعیفی دارند ایجاد بیماری کند، معمولا باعث عفونت گوش می گردد. از نظر ماکروسکوپی کلنی کرکی دارد و به رنگ سبز آبی خاکستری می باشد.

از نظر میکروسکوپی دارای میسلیوم همراه با دیواره عرضی، کونیدیفو است که بر روی کونیدیوفور، وزیکول کشیده و تقرییا گرد قرار گرفته است، 2/3  1/3 روی وزیکول استریگما ی یک ردیفی قرار دارد و بر روی استریگما کونیدی قرار دارد.

 

آسپرژیلوس فلاووس:

جز قارچ های ساپروفیت است. می تواند در افراد ضعیف ایجاد بیماری کند، در بین گونه های آسپرژیلوس این گونه قادر است در شرایط خاص در مواد و در خشک بار از جمله پسته و بادام زمینی ایجاد سمی به نام  آفلاتوکسین نماید، این سم در افرادی که از مواد غذایی آلوده به این سم مصرف می کنند ایجاد بیماری سیروز کبدی می کند.

از نظر ماکروسکوپی دارای کلنی کرکی است که به حالت دانه دانه دیده می شود و به رنگ سبز مایل به زرد می باشد.

 

***

نکته: در همه قارچ های رشته ای کلنی ابتدا سفید است که در این حالت فقط اندام رویشی قارچ یعنی میسلیوم تشکیل شده و بعد رنگی می شود که در این حالت اندام های زایشی قارچ تشکیل می شود و تولید پیگمان می نماید.

***

از نظر میکروسکوپی دارای میسلیوم همراه با دیواره، بر روی کونیدیوفور وزیکول تقریبا گردی قرار دارد. 2/3- 1/3 روی وزیکول استریگما دو ردیفی قرار دارد.

از مهم ترین وجه تشخیص آسپرژیلوس فلاووس از بقیه گونه های آسپرژیلوس وجود کونیدیوفور خار دار همراه با دیواره خشن می باشد.

 

 

آسپرژیلوس تریوس:

جز قارچ های ساپروفیت است و می تواند در افراد ضعیف ایجاد بیماری کند. معمولا باعث ایجاد مننژیت می گردد.(عفونت سیستم اعصاب مرکزی)

از نظر ماکروسکوپی: کلنی کرکی است که ابتدا سفید بوده و بعد به رنگ خردلی یا قهوه ای در می آید.

از نظر میکروسکوپی: دارای میسلیوم همراه با دیواره ، کونیدیوفور دارد که کونیدیوفور در انتها به یک وزیکول تقریبا کشیده و گرد ختم می شود که  1/3 روی وزیکول استریگما دو ردیف قرار دارد که بلند و کشیده است. و بر روی استریگما  کونیدی  قرار دارد.


 

آسپرژیلوس نیدولانس:

جز قارچ های ساپروفیت است که در طبیعت وجود دارد. می تواند در افراد ضعیف ایجاد بیماری کند.

در بین گونه  های آسپرژیلوس تنها این گونه دارای تولید مثل جنسی می باشد، که در ساختمان آن آسک و آسکوسپور مشاهده می گردد.

از نظر ماکروسکوپی: کلنی کرکی ابتدا  سفید و بعد به رنگ آجری با قهوه ای در می آید.

از نظر میکروسکوپی: دارای میسلیوم با دیواره عرضی و کونیدیوفور، وزیکول تقریبا کشیده و گرد قرار دارد که بر روی وزیکول یک ردیف استریگما قرار دارد.

از خصوصیات مهم آسپرژیلوس که در تشخیص به ما کمک می کند وجود آسک می باشد که در داخل آن می توان آسکوسپور را مشاهده کرد.ادامه مطلب
تاريخ : پنجشنبه 1392/08/09 | 11:53 PM | نویسنده : محسن آزاد |

نوکاردیوزیس
• نوکاردیوزیس بیماری حاد یا مزمن چرکی است که توسط اکتینومیستهای
هوازی خاک مثل نوکاردیا آستروئیدس ایجاد می شود.
• نوکاردیوزیس اولیه بصورت 3 سندرم کلینیکی تظاهر می کند:
•1 - عفونت جلدی
•2 - عفونت زیرجلدی
•3 - عفونت ریوی و سیستمیک
• بیماری زیرجلدی آن همان اکتینومایکوتیک مایستوما می باشد.ادامه مطلب
تاريخ : جمعه 1392/01/16 | 2:49 PM | نویسنده : محسن آزاد |

عفونت‌ می‌تواند در ریه‌ها، دهان‌، پوست‌ و بافت‌های‌ زیر پوستی‌، پروستات‌، و اپیدیدم‌ گسترش‌ پیدا کند.

علایم‌ شایع

علایم‌ ممکن‌ است‌ به‌ آهستگی‌ آغاز شوند، یا برعکس‌ عفونت‌ ممکن‌ است‌ خیلی‌ ناگهانی‌ خود را نشان‌ دهد.

سرفه‌، که‌ امکان‌ دارد خشک‌ و بدون‌ خلط‌، یا خلط‌دار باشد.

درد قفسه‌ سینه‌

لرز، تب‌، و عرق‌ریزش‌ فراوان‌

تنگی‌ نفس‌

خستگی‌، بی‌اشتهایی‌

ضایعات‌ پوستی‌ یا آبسه‌، در صورت‌ درگیری‌ پوست‌

علل‌

عفونت‌ با قارچ‌ بلاستومیسِس‌ درماتیتیدیس‌ ، که‌ در چوب‌ و خاک‌ پیدا می‌شود. امکان‌ دارد ارتباطی‌ باخانه‌ سگ‌های‌ آبی‌ وجود داشته‌ باشد.

ضایعات‌ پوستی‌ عمدتاً در باغبانان‌ یا کشاورزان‌ رخ‌ می‌دهد، اما منشأ اصلی‌ این‌ قارچ‌ در طبیعت‌ هنوز مشخص‌ نشده‌ است‌.

عوامل تشدید کننده بیماری

باغبانی‌ و کشاورزی‌

دیابت‌ شیرین‌

مصرف‌ داروهای‌ سرکوب‌کننده‌ ایمنی‌

پیشگیری‌

در حال‌ حاضر نمی‌توان‌ از آن‌ پیشگیری‌ کرد.

عواقب‌ مورد انتظار

این‌ قارچ‌ می‌تواند باعث‌ بیماری‌ شدید و ناتوان‌کننده‌ شود، که‌ بدون‌ درمان‌ ممکن‌ است‌ مرگبار باشد. با درمان‌ مجدانه‌، معمولاً در عرض‌ چند هفته‌ معالجه‌ می‌شود.

عوارض‌ احتمالی‌

گسترش‌ به‌ سایر نقاط‌ بدن‌، که‌ باعث‌ بیماری‌ جدی‌ و احیاناً مرگ‌ می‌شود. در اثر گسترش‌ عفونت‌ امکان‌ دارد علایم‌ زیر ظاهر شوند:

درد در استخوان‌های‌ دراز

ضایعات‌ پوستی‌ که‌ اول‌ به‌ صورت‌ جوش‌های‌ کوچک‌ غیرچرکی‌ یا چرکی‌ در نواحی‌ باز بدن‌ پدیدار می‌شوند. این‌ جوش‌ها به‌ آهستگی‌ گسترش‌ می‌یابند. با گذشت‌ زمان‌، ضایعات‌ تبدیل‌ به‌ زخم‌های‌ دلمه‌ بسته‌ می‌شوند که‌ حاشیه‌ آنها فرو رفته‌ و رنگ‌ بنفش‌ رو به‌ قرمز است‌.
تورم‌ کیسه‌ بیضه‌ و ظاهر شدن‌ برجستگی‌های‌ دردناک‌ و حساس‌ به‌ لمس‌ روی‌ آن‌

درمان‌

اصولی‌ کلی‌

ممکن‌ است‌ آزمایشات‌ تشخیصی‌ شامل‌ موارد زیر باشند: کشت‌ از ضایعات‌ پوستی‌، چرک‌، خلط‌، یا ترشحات‌ ریوی‌؛ نمونه‌برداری‌ از بافت‌ پوست‌ یا ریه‌؛ عکس‌ قفسه‌ سینه‌، و سایرآزمایشات‌

درمان‌ با دارو. در صورت‌ لزوم‌، سایر اقدامات‌ حمایتی‌ انجام‌ می‌پذیرد.

بیمار معمولاً در بیمارستان‌ بستری‌ می‌شود و درمان‌ در آنجا آغاز می‌شود.

استفاده‌ از گرما شاید درد مفصلی‌ را تخفیف‌ دهد.

بیمار باید روزانه‌ وزن‌ شود و مقادیر آن‌ در یک‌ برگه‌ ثبت‌ گردد. در صورت‌ کاهش‌ وزن‌ بدون‌ توجیه‌، باید به‌ گسترش‌ یافتن‌ عفونت‌ مشکوک‌ شد.

بیمار حتماً باید به‌ قرارهای‌ ملاقاتی‌ که‌ جهت‌ پیگیری‌ وضع‌ وی‌ ترتیب‌ داده‌ می‌شود پایبند باشد. بررسی‌ اینکه‌ آیا درمان‌ اثربخش‌ بوده‌ است‌ یا خیر، و نیز بررسی‌ وجود اثرات‌ جانبی‌ داروها اهمیت‌ زیادی‌ دارند.

داروها

داروهای‌ ضد قارچ‌، داروهای‌ انتخابی‌ برای‌ مبارزه‌ با این‌ بیماری‌ هستند.

فعالیت در زمان بیماری

به‌ هنگام‌ مرحله‌ حاد بیماری‌، در رختخواب‌ استراحت‌ کنید. با برگشت‌ تدریجی‌ قوای‌ جسمانی‌، فعالیت در زمان ابتلا به این بیماری های‌ خود را تدریجاً از سر گیرید.

رژیم‌ غذایی

هیچ‌ رژیم‌ خاصی‌ توصیه‌ نمی‌شود.

در این‌ شرایط‌ به‌ پزشک‌ خود مراجعه‌ کنید:

۱. اگر شما یا یکی‌ از اعضای‌ خانواده‌ تان علایم‌ بلاستومیکوز را دارید.

۲. اگر دچار علایم‌ جدید و غیرقابل کنترل شده اید. داروهای‌ مورد استفاده‌ در درمان‌، عوارض‌ جانبی‌ به‌ همراه‌ دارند.

۳. اگر یکی‌ از مشکلات‌ زیر به‌ هنگام‌ درمان‌ رخ‌ دهد: کاهش‌ وزن‌، تب‌، اسهالی‌ که‌ با درمان‌های‌ خانگی‌ قابل‌ کنترل‌ نباشد، سردرد شدید و سختی‌ گردن.تاريخ : سه شنبه 1391/12/29 | 12:39 PM | نویسنده : محسن آزاد |

احتمالاً بارها مواد غذايي كپك‌زده را ديده‌ايد و حتي خيلي مواقع بخش كپك‌زده را دور ريخته، بقيه را مصرف كرده باشيد و به مريضي يا مسموميتي هم دچار نشده باشيد.به گزارش جام جم آنلاين، بخت يارتان بوده و آن چند بار از چنگ بيماري يا حتي مرگ جسته‌ايد! باور نداريد؟ بفرماييد بخوانيد:

كپك، ميكروارگانيسمي است كه بهترين مكان براي رشد و گسترش آن محيط مرطوب و سرشار از مواد مغذي‌ است. اين موجود ذره‌بيني مي‌تواند شرايط محيطي سخت را تحمل كند و به بقا ادامه دهند تا زماني كه شرايط مناسب براي تكثير سريع‌ فراهم شود.

يكي از دلايلي كه تجمع كوچكي از آنها گاهي حتي روي پرده حمام يا كاشي‌هاي دستشويي هم ديده مي‌شود، همين است.

حالا تصور كنيد زن بارداري هنگام تهيه غذا بخش كپك‌زده رب يا آبليمو را دور مي‌ريزد و قسمت به تصور خود سالم و كپك‌نزده را مصرف مي‌كند.

كپك‌هاي مضري وجود دارد كه با توليد نوعي ماده سمي به نام مايكوتوكسين باعث تولد نوزادان ناقص‌الخلقه مي‌شود. اين ماده با چشم ديده نمي‌شود، اما در لايه‌اي عميق از مواد غذايي نفوذ و آن را آلوده مي‌كند.

اين مادر از كجا خواهد فهميد تولد كودك ناقص‌اش نتيجه انجام چه كاري بوده است؟ مايكوتوكسين باعث ابتلا به انواعي از سرطان در مردان و زنان نيز مي‌شود.

مي‌دانيد تشخيص سرطان در مراحل اوليه چقدر سخت است؟ ما مردم عادي، علم و امكانات تشخيص مفيد يا مضر‌بودن كپك‌ها را نداريم و بهتر است به جاي دور ريختن سطحي قابل ديد از كپك‌هاي روي ميوه، غذا و... همواره سطحي غيرقابل ديد و سمي را در نظر بگيريم كه به اعماق نفوذ كرده. اگر نمي‌خواهيد مسموميت ، سرطان و حتي مرگ را براي خود يا خانواده‌تان رقم بزنيد:

1‌‌ـ‌كمتر بخريد تا زودتر مصرف كنيد

2‌‌ـ‌ رطوبت مواد غذايي، ميوه‌ها و ظروف را پيش از گذاشتن در يخچال بگيريد

3‌‌ـ‌ قفسه يا قسمت‌هاي آلوده به كپك يخچال را با دستمال آغشته به جوش‌شيرين بشوييد

4‌‌ـ‌ نان و غذا را در حالي كه هنوز گرم است، درون يخچال يا مكان بسته نگذاريد.

5‌‌ـ ‌ميوه‌ها و مواد خراب و حتي اندكي لك‌زده را بسرعت جدا و از محيط دور كنيد

6‌‌ ـ ‌همواره يادتان باشد اگر سطح كپك‌زده را جدا كرديد، ممكن است عمق آن آلوده مانده باشد!تاريخ : دوشنبه 1391/04/19 | 12:34 PM | نویسنده : محسن آزاد |
تاريخ : جمعه 1391/02/29 | 0:34 AM | نویسنده : محسن آزاد |
تاريخ : جمعه 1391/02/29 | 0:16 AM | نویسنده : محسن آزاد |
تاريخ : جمعه 1391/02/29 | 0:8 AM | نویسنده : محسن آزاد |
تاريخ : پنجشنبه 1391/02/28 | 11:50 PM | نویسنده : محسن آزاد |
تاريخ : پنجشنبه 1391/02/28 | 11:42 PM | نویسنده : محسن آزاد |
تاريخ : پنجشنبه 1391/02/21 | 10:0 PM | نویسنده : محسن آزاد |
تاريخ : پنجشنبه 1391/02/21 | 9:56 PM | نویسنده : محسن آزاد |
تاريخ : پنجشنبه 1391/02/21 | 9:45 PM | نویسنده : محسن آزاد |
تاريخ : پنجشنبه 1391/02/21 | 9:41 PM | نویسنده : محسن آزاد |
تاريخ : پنجشنبه 1391/02/21 | 9:30 PM | نویسنده : محسن آزاد |

اریتراسما Erythrasma

 

تعریف:
عفونت مزمن طبقه شاخی پوست بوده و معمولا چین های بدن از جمله بین انگشتان پا ، کشاله ران و نواحی پری آنال ، زیر پستان ها و زیر بغل را گرفتار می سازد . ضایعات بیماری بصورت لکه ها یا ماکول های قرمز ، قهوه ای و یا قرمز مسی خشک و بدون ترشح و التهاب و بدون پوسته ریزی می باشند ممکن است پوسته ها یا شوره های ریزی در سطح ضایعات دیده شود .
ادامه مطلب
تاريخ : دوشنبه 1391/02/11 | 1:11 PM | نویسنده : محسن آزاد |
تاريخ : جمعه 1391/02/08 | 0:11 AM | نویسنده : محسن آزاد |
تاريخ : جمعه 1391/02/08 | 0:4 AM | نویسنده : محسن آزاد |
تاريخ : پنجشنبه 1391/02/07 | 11:50 PM | نویسنده : محسن آزاد |
بررسي میكروسكوپي يك مايع در حال تخمیر:
مخمرھا تنھا میكروار گانیسم ھايي ھستند كه بطور متداول و جھاني در تولیدصنعتي اتانول
بكار گرفته مي شود فرايند تولید الكل توسط مخمرھا بسیار اختصاصي است وفراورده ھاي
فرعي آن ناچیز است.
البته باكتريھا مانند كلستريويوم ترموسا كارولیتیكیم و... قادر به تولید الكل ھستند برخي از
اين باكتريھا علاوه بر قابلیت تخمیر ھگزوزھا قند ھاي ديگر را نیزتخمیر مي كنند.
در شرايط كاملا بي ھوازي قادر به (ZYMOMONAS MOBIGIS باكتري زيموموناس موبیلیس ( ٠
تخمیر الكل است اين باكتري گلوكز رابا بازدھي حدود ٤تا ١٠ % بیش از مخمرھا به اتانول
تبديل مي كند اما ايجاد شرايط بي ھوازي درصنعت كار مشكلي است ونسبت به مخمر در
برابر الكل مقاومت كمتري دارد به ھر حال زيموموناس اسیدي براي تخمیر پیشرفته و مدرن
الكل در آينده است.ادامه مطلب
تاريخ : پنجشنبه 1391/02/07 | 11:19 PM | نویسنده : محسن آزاد |
تاريخ : پنجشنبه 1391/02/07 | 11:9 PM | نویسنده : محسن آزاد |

آفت‌ دهان‌ عبارت‌ است‌ از زخم‌های‌ دردناکی‌ که‌ در مخاط‌ دهان‌ به‌ وچود می‌آیند. آفت‌ دهان‌ سرطانی‌ نیست‌. آفت‌ دهان‌ ممکن‌ است‌ با عفونت‌ هرپسی‌ (ناشی‌ از ویروس‌ تب‌خال‌) اشتباه‌ گرفته‌ شود. این‌ نوع‌ زخم‌ می‌تواند در هر دو جنس‌ رخ‌ دهد، اما در زنان‌ شایع‌تر است‌.

علایم‌ شایع‌

زخم‌ در دهان‌ با خصوصیات‌ زیر:

کوچک‌، بسیار دردناک‌، و کم‌ عمق‌ هستند و توسط‌ یک‌ غشای‌ خاکستری‌ پوشیده‌ شده‌اند. حاشیه‌ آنها توسط‌ یک‌ هاله‌ قرمز پررنگ‌ احاطه‌ شده‌ است‌.

این‌ زخم‌ها می‌توانند روی‌ لب‌ها، لثه‌ها، داخل‌ گونه‌ها، زبان‌، کام‌ و گلو ظاهر شوند. به‌ هنگام‌ حمله‌ آفت‌ معمولاً 3-2 زخم‌ به‌ وجود می‌آیند، اما ظهور یک‌ باره‌ 15-10 زخم‌ با هم‌ دیگر خیلی‌ بعید نیست‌.

زخم‌ها ممکن‌ است‌ در 3-2 روز اول‌ بسیار دردناک‌ باشند به‌ نحوی‌ که‌ فرد موقع‌ خوردن‌ یا صحبت‌ کردن‌ دچار ناراحتی‌ می‌شوند.

گاهی‌ قبل‌ از بروز زخم‌، برای‌ 24 ساعت‌ احساس‌ مورمور یا سوزش‌ وجود دارد.ادامه مطلب
تاريخ : جمعه 1391/01/25 | 11:24 PM | نویسنده : محسن آزاد |
تاريخ : جمعه 1391/01/25 | 2:5 AM | نویسنده : محسن آزاد |
تاريخ : جمعه 1391/01/25 | 1:58 AM | نویسنده : محسن آزاد |
تاريخ : جمعه 1391/01/25 | 1:41 AM | نویسنده : محسن آزاد |
تاريخ : جمعه 1391/01/18 | 1:2 AM | نویسنده : محسن آزاد |
تاريخ : پنجشنبه 1391/01/17 | 9:20 PM | نویسنده : محسن آزاد |
تاريخ : پنجشنبه 1391/01/17 | 9:14 PM | نویسنده : محسن آزاد |
تاريخ : پنجشنبه 1391/01/17 | 9:11 PM | نویسنده : محسن آزاد |
تاريخ : پنجشنبه 1390/12/18 | 9:17 PM | نویسنده : محسن آزاد |
تاريخ : پنجشنبه 1390/12/18 | 9:12 PM | نویسنده : محسن آزاد |
تاريخ : پنجشنبه 1390/12/18 | 9:9 PM | نویسنده : محسن آزاد |
تاريخ : پنجشنبه 1390/12/18 | 9:2 PM | نویسنده : محسن آزاد |
تاريخ : جمعه 1390/12/12 | 2:33 AM | نویسنده : محسن آزاد |
الف – شکل موضعی ( کرم – پماد – لوسیون – محلول موضعی و شامپو) : این داروها همانگونه که از اسمشان پیداست بطور موضعی در سطوح خارجی به کار می روند ( مالیدنی) که شامل داروهای زیر می باشند:

۱ – کرم کلوتریمازول (کلومازول) ۱ % – محلول موضعی کلوتریمازول ۱ % (Clotrimazole)
2 – کرم کتوکونازول ۲ % – شامپو کتوکونازوی ۲% (Ketoconazole)
3 – کرم نیستاتین ۱۰۰,۰۰۰ واحد در گرم (Nystatin)
4 – کرم تربینافین ۱% (Terbinafin)
5 – کرم میکونازول ۲% (Miconazole)

ب – شکل خوراکی ( قرص – کپسول – قطره خوراکی)
۱ – کپسول فلوکونازول در سه شکل ۵۰ – ۱۰۰ و ۱۵۰ میلی گرمی (Fluconazole)
2 -  قرص فلوسیتوزین ۵۰۰ میلی گرمی (Flucytosine)
3 – قرص گریزئوفولوین ۱۲۵ و ۵۰۰ میلی گرمی ( Griseofulvin)
4 – کپسول ایتراکونازول ۱۰۰ میلی گرمی (Itraconazole)
5 – قرص کتوکونازول ۲۰۰ میلی گرمی (Ketoconazole)
6 – قرص تربینافین ۲۵۰میلی گرمی (Terbinafin)
7 – قرص نیستاتین ۵۰۰,۰۰۰ واحدی (Nystatin)
8 – قطره خوراکی نیستاتین ۱۰۰,۰۰۰ واحد در هر میلی لیتر

ج – شکل واژینال ( مصرف داخلی زنان) قرص واژینال و یا کرم واژینال
۱ – کرم واژینال کلوتریمازول ۱% و ۲% – قرص واژینال کلوتریمازول ۱۰۰ میلی گرمی (Clotrimazole)
2 – قرص واژنیال نیستاتین ۱۰۰,۰۰۰ واحدی (Nystatin)
3 – کرم وازینال میکونازول ۲% (Miconazole)

د – شکل تزریقی (آمپول) که مخصوص بیمارستان و عفونتهای گسترده می باشد:
۱ – آمفوتریسین B به شکل سوسپانسیون تزریقی ۵۰ میلی گرمی (Amphotericin B)تاريخ : شنبه 1390/11/15 | 11:16 PM | نویسنده : محسن آزاد |
همانطور که میدانید بیماریهای ناشی از قارچها بر خلاف سایر میکروارگانیسمها خطرناک نیستند و اغلب به جای اینکه از انها با نام بیماری یاد شود بیشتر اختلال در زیبایی یاد میشود . چون بیشتر مشکلاتی که قارچها (به ویژه قارچهای سطحی Superficial Mycosis) ایجاد میکنند در سطح شاخی شده پوست قرار دارند و در بیشتر مواقع به علت تغییر رنگ و یا مشکلی خاصی که در روی پوست ایجاد میکنند فرد را وادار به واکنش میکند .


یکی از بهترین نمونه ها ، شوره سر است که شاید هر انسانی در طول عمر خود مدتی را با ان سرو کله شده باشد . عامل شوره سر مخمری لیپوفیل به نام مالاسزیا اوالیس(Malassezia ovalis) – پیتروسپروم اوال(Pityrosporum ovale ) – است که فلور ۹۰-۷۰ درصد اپیدرم پوست افراد میباشد .
نحوه عمل این مخمر به این صورت است که قارچ در سر سبوم را به اسیدهای چرب تبدیل میکند چون این مخمر برای ادامه حیات به اسیدهای چرب به ویژه اسید اولئیک نیاز دارد و این امر سبب افزایش میتوز سلولهای اپیدرمی میشود که ادامه این عمل شوره سر را به دنبال خواهد داشت . در بیشتر افراد واکنش ازدیاد حساسیت به علت فراورده های قارچی هم دور از ذهن نیست .

افزایش ترشحات غدد چربی ساز پوست سر مهمترین عامل زمینه ساز بیماری است . و در هر دو جنس زن و مرد یکسان دیده میشود و باعث خارش و ریزش موها میشود .

تشخیص 
میکروسکوپی : به شکل سلولهای مخمری بیضی منفرد یا خوشه دار در میان سلولهای اپیدرم
ماکروسکوپی : به علت مخمر بودن فاقد میسیلیوم است . و در محیط کشت که حاوی اسید چرب اولئیک باشد رشد میکند .
 کونیدیهای مخمر در زیر میکروسکوپ نوری
برای تشخیص این قارچ از روشهای گوناگونی استفاده میکنند یکی از این روشها استفاده از لامپ وود است که کونیدی ها را به صورت فلورسانس زرد طلایی نشان میدهد . با مشاهده این رنگ زرد با بیستوری از ضایعه نمونه برداری می کنیم و در زیر میکروسکوپ بررسی میکنیم .
برای برسی میکروسکوپی میتوان از هیدروکسید پتاسیم ۱۰ درصد ، کریستال ویوله ، لاکتو کاتن بلو و یا ید استفاده کرد . از انجا که با مشاهده میتوان این قارچ را تشخیص داد در آزمایشگاه نیازی به کشت نیست اما در شرایط استثنایی که افتراق قارچها (مانند بیماری برص ، ماسک حاملگی ، اریتراسما و ..)در نظر است باید کشت انجام گیرد .

درمان
ممکن است شایعات به صورت خود به خودی از بین بروند ولی عوامل کراتولیتیک موثر خواهد بود . داروی انتخابی در بیشتر اوقات تیوسولفات ۲۵ درصد و اسید سالسیلیک ۱ درصد در الکل ایزوپروپیل ۱۰ درصد و پروپیلن گلیکول است . در بیشتر افراد قرص کتوکونازول به مدت سه هفته در پروسه درمان استفاده میشودتاريخ : شنبه 1390/11/15 | 11:14 PM | نویسنده : محسن آزاد |

برفک دهان به یک سری عفونت‌های دهانی گفته می‌ِشود که به علت رشد بیش از حد قارچ، کاندیدا آلبیکانس، در دهان ایجاد می‌شود و در حالت عادی این قارچ در دهان بسیاری از افراد وجود دارد. این عارضه یعنی برفک دهان، نوعی عفونت سطحی است که بخش‌های کناری و گوشه‌های دهان را مبتلا می‌کند.

دیگر نقاط که در معرض خطر ابتلا به برفک عبارتند از: داخل گونه‌ها، زبان، کام و حلق.
برفک دهان، در دهان نوزادان یافته شایعی است. مثلاً یک نوزاد ممکن است در طی پروسه زایمان به برفک دهان مبتلا شود و این برفک عمدتاً در حالتی ایجاد می‌ِشود که مادر دچار عفونت قارچی واژنی باشد و زایمان نوزاد به طریق طبیعی یعنی از مسیر کانال زایمان صورت گیرد.
علائم چنین نوع برفک دهانی معمولاً در ۷ تا ۱۰ روز بعد از تولد بهبود می‌یابد.
در سایرین، یعنی کودکان و بالغان، ایجاد برفک دهان، دلایل دیگری می‌تواند داشته باشد
مثلاً: بیماری‌ها و یا داروهایی که سیستم ایمنی فرد را تحت تأثیر قرار می‌دهد.
شیمی‌درمانی به دنبال سرطان‌ها (در افرادی که تحت این نوع شیمی‌درمانی قرار می‌گیرند).
در درمان با داروهای استروئیدی یا آنتی‌بیوتیک.
مکانیسم ایجاد برفک به واسطه داروهای روی آنتی‌بیوتیک‌ها باعث از بین رفتن باکتری‌های داخل دهان شده (یعنی باکتری‌هایی که به صورت طبیعی در حفره دهان هر کسی وجود دارد) در نتیجه جمعیت قارچ‌ها در دهان افزایش یافته و به دنبال آن برفک دهان یا کاندیدا ایجاد می‌شود؛
یعنی از آنجائی که مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها، باکتری‌های نرمال دهان را که اصطلاحاً به آن فلورمیکروبی می‌گویند را کاهش می‌دهد، زمینه رشد و تزاید قارچ‌های کاندیدا در دهان را مهیا کرده و هیچ رقیبی (یعنی باکتری‌ها) در میدان کنار آن‌ها وجود ندارد.
با توضیحاتی که تا این جا ارائه شد به دوستان دیابتی توصیه‌ای را دارم:
- افراد دیابتی باید مراقب باشند در معرض ابتلا به خشکی دهان قرار نگیرند که در این حالت میزان بزاق آن‌ها کم شده و بیشتر در معرض ابتلا به عفونت‌های قارچی کاندیدایی قرار می‌گیرند.
همچنین افراد مسن با توجه به این که میزان بزاقشان کم می‌شود نیز در معرض ابتلا به عفونت کاندیدا هستند؛ گروه دیگر افراد دچار سوء تغذیه و کسانی هستند که سیستم ایمنی آن‌ها به دلایلی ضعیف شده است (مانند مبتلایان به سرطان و ایدز).
حالا در نظر بگیریم چنانچه یک دیابتی در هر کدام از گروه‌های اشاره شده نیز قرار بگیرد باید چندین برابر یک فرد عادی به سلامتی، به خصوص سلامتی دهان و دندان خود توجه کند، زیرا علاوه بر عوارضی که به شرح آن پرداختیم و در جلسات و مقالات قبلی توضیح دادیم، خطر بزرگی به نام عفونت برفکی قارچ کاندیدا نیز وی را تهدید می‌کند.
علائم:
اولین نشانه برفک در دهان عبارت است از:
حس طعم یا مزه بد دهان و این که حس چشایی و حس طعم مزه غذا کاهش می‌یابد. برفک دهان به صورت یک سری تکه‌هایی مثل تکه وصله‌هایی که به پارچه‌های کهنه و مندرس می‌دوزند نمایان می‌شود که این وصله‌ها در کناره زبان در گوشه دهان و کام و پشت زبان دیده می‌شود.
اگر سعی ‌کنید این لایه و یا وصله سفید را از روی زبان خود یا از ناحیه‌ای که در دهان هست جدا کنید، در آن منطقه وصله سفید رنگی خواهید دید که قرمز و ملتهب شده و ممکن است دچار خونریزی شود.
گاهی این پلاک‌های برفکی در دهان، دردناک می‌شوند به خصوص باعث بی‌قراری کودکان و نوجوانان می‌شود.
تشخیص:
فراموش نکنیم، چنانچه این علائم در دهان فردی دیده شد، حتماً به دندان پزشک مراجعه کند تا با تشخیص صحیح درمان مناسب هم برای وی صورت گیرد.
جالب است بدانیم در بسیاری از موارد دندان پزشکان از همین طریق پی به وجود دیابت در فرد پی می‌برند. یعنی اگر فردی مکرر بدون علت مشخص و مشهودی دچار عفونت برفک دهان شود. پزشک یا دندان پزشک از جمله عللی که در تشخیص افتراقی خود در نظر می‌گیرد عبارت است از:
دیابت، سرطان، عفونت HIV
در این گونه موارد، تست‌های خونی و دیگر پروسه‌های تشخیصی لازم است. همچنین به دنبال مصرف داروهایی که میزان بزاق را کاهش می‌دهند برفک دهان ایجاد می‌شود.
درمان:
شامل داروهای گروه ضد قارچ است که میزان و نوع دارو و طریقه مصرف را دندان پزشکتان به شما توصیه می‌کند.
چناچه بنا به تشخیص دندان پزشکتان، علت برفک دهان، مصرف داروهایی است که باعث کم شدن بزاق شده، در این صورت باید با نظر و مشورت پزشک معالجتان نوع دارویی که باعث خشکی دهان شده را تغییر دهید؛
البته گاهی نمی‌توان این گروه داروها را تغییر داد که در این صورت فرد باید از مرطوب کننده‌ها یا بزاق مصنوعی به عنوان جایگزین استفاده کند.
قارچ دهان (برفک) را هیچ گاه دست کم نگیرید، چرا که در افراد ضعیف و افراد با نقص سیستم ایمنی عفونت‌های آن تا مری و دستگاه گوارش نیز منتشر می‌شود.


تاريخ : دوشنبه 1389/12/16 | 10:23 AM | نویسنده : محسن آزاد |